top of page
  • תמונת הסופר/תbarak invest

סקירת שוק ההון שבועית


24.4.20222 - סקירה שבועיתהשווקים: נימה ניצית מכיוונו של פאוול, חשש מהתמתנות בסין (87 מתוך 100 הערים הגדולות הטילו מגבלות מסוימות על התנועה), המשך שיבושים בהספקה וירידה בתחזית הצמיחה הגלובלית על ידי קרן המטבע העיבו על השווקים בשבוע האחרון.

הסיכוי לסיום מהיר של המלחמה באוקראינה הולך פוחת.

הבנק המרכזי בסין שמר על יציבות בריבית (בניגוד לציפיות להורדה).

נשיאת ה- ECB - Lagarde הודיעה שתוכנית רכישות האג"ח תסתיים ברבעון ג' ומועד העלאת הריבית הראשונה תיקבע בהתאם לנתונים הכלכליים.


נתוני המאקרו בארה"ב המשיכו להיות חיוביים יחסית עם המשך גידול בהתחלות הבנייה ל- 1.793 מיליון יחידות בחודש מרץ (הציפיות היו ל- 1.75 מיליון), גידול של 6.8% בחודשיים האחרונים. בנוסף, חל גידול מתון במספר אישורי הבנייה.

התרחבות בהיקף ההשקעות בבנייה למגורים ממשיכה להיות קטר חשוב עבור הפעילות הכלכלית, למרות שמסתמנת מעט חולשה בצד הביקוש עם ירידה של מספר המכירות בשוק המשני על רקע ההתייקרות במשכנתאות. באפריל, מדד מנהלי הרכש PMI בתעשייה עלה ב-1.6 נקודות ל- 59.7 נתון אשר מצביע על התרחבות מהירה, אך במקביל חלה התמתנות מסוימת מקצב הצמיחה בענפי השירותים (ירידה מ- 58 נקודות ל- 54.7), על רקע חשש שהאצה באינפלציה תמתן את הצריכה הפרטית.באירופה: הנתונים ממשיכים להיות טובים, יחסית לציפיות להתמתנות משמעותית בשל השפעת הזינוק במחירי האנרגיה.

באפריל, מדד מנהלי הרכש בתעשייה עלה ב- 0.4 נקודות ל- 55.3 ובענפי השירותים המדד עלה ב- 2.7 נקודות לרמה גבוהה של 57.7 נקודות. בינתיים, השפעת ביטול מגבלות הקורונה והתאוששות חדה בתיירות, פנאי, אירוח וכו' חזקה יותר מהשפעת המלחמה והזינוק באינפלציה.

גם ביפן, מדד ה PMI מצביע על שיפור מתון בקצב ההתרחבות בפעילות.


ירידה בתחזית הצמיחה בשל המלחמה ומדיניות הסגרים בסין: קרן המטבע צופה צמיחה גלובלית של 3.6% השנה (ירידה מ- 4.4%), 3.7% בארה"ב (ירידה מ- 4.0%), 2.8% באירופה (ירידה מ- 3.9%), ו- 4.4% בסין (ירידה מ- 4.8%).

רוסיה צפויה להתכווץ ב- 8.5% (לעומת צמיחה של 2.8%).

הבנק העולמי צופה צמיחה גלובלית של 3.2% השנה.


אינפלציה: בשבוע האחרון השקל פוחת ב- 0.37% מול סל המטבעות וב- 1.1% מתחילת השנה.

מחירי הנפט ירדו מעט על רקע חשש להתמתנות בסין ועדכון תחזית הצמיחה של קרן המטבע. לפי 107 דולר לחבית נפט (ברנט), אנו צופים ירידה של 6% במחירי הדלקים בתחילת חודש מאי אשר תתרום 0.2%- למדד. בנוסף, מחירי החשמל ירדו ב- 2.2% בתחילת החודש.

תחזית מדד חודש מאי עומדת על 0.5% עם נטייה ל- 0.4%. תחזית האינפלציה שנה קדימה עומדת על 2.8% (מדד אפריל: 0.8%, מדד מאי: 0.5%, ומדד יוני: 0.0%).


שוק האג"ח: בשבוע האחרון הלחץ לעליית תשואות בארה"ב נמשך כאשר התשואות ל- 10 שנים התקרבו ל- 3.0%. פאוול יותר מרומז שהוא בעד האצה בקצב העלאת הריבית בשיעורים של 0.5%.

נשיא הפד ב-St. Louis Bullard לא פוסל העלאת ריבית בשיעור של 0.75% בהחלטה הקרובה.

השוק מתמחר 3 העלאות ריבית קרובות של 0.5% ועלייה בריבית הפד ל- 2.5% בסוף השנה.

בישראל התשואה על אג"ח ל- 10 שנים (שחר 432) עומדת על 2.42%, כמעט חצי אחוז מתחת לתשואה באג"ח ארה"ב.

פער זה עשוי להתרחב במהלך השנה על רקע סביבת האינפלציה הנמוכה בהרבה בישראל יחסית לארה"ב. למרות שהסיכון העיקרי בהארכת המח"מ הינו המשך עליית תשואות בארה"ב, האטרקטיביות של האפיקים השקליים הארוכים עלתה.

פעילות של תושבי חוץ: בחודשיים הראשוניים של 2022, תושבי חוץ הקטינו את אחזקותיהם באג"ח ממשלתי מ- 10.7% ל- 9.6% (מסך מצבת האג"ח), אך הגדילו את האחזקות במק"מ מ- 44.0% ל- 45.6%. קיצור המח"מ של תושבי חוץ בישראל הינו תוצאה מהירידות בשווקים (והרצון להגדיל נזילות), אך הם עדיין מאמינים בשקל.אילו נתונים יתפרסמו בשבוע הקרוב אשר עשויים להשפיע על השווקים?

בישראל: ביום שני: נתוני תעסוקה עבור המחצית השנייה של מרץ (הנימוק של התקרבות לתעסוקה מלאה ממשיך לתמוך בהעלאת ריבית).

ביום חמישי: נתוני הרכישות בכרטיסי האשראי בחודש מרץ, אינדיקטור חשוב לחוזק של הביקושים המקומיים (האינדיקטורים היומיים של בנק ישראל הצביעו על ירידה ברכישות בחודש מרץ, אך מדובר במקור פחות אמין). ביום חמישי יתפרסמו גם נתוני הייצור התעשייתיים והפדיון בענפי המשק לחודש פברואר.


בחו"ל: ביום שלישי: ארה"ב: הזמנות של מוצרי בני קיימא (מרץ) ומדד האמון הצרכני – conference board (אפריל), יום חמישי: הצמיחה ברבעון א' (הצפי : 1.0%). יום שישי: ההכנסה הפנויה, הצריכה הפרטית ואינפלציית PCE (מרץ) – נתון חשוב ביותר עבור הפד. ביום שישי יתפרסם גם מדד האמון הצרכני של מישיגן. אירופה: האינפלציה (אומדן) לחודש אפריל והצמיחה ברבעון א'.
20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page